wtorek, 8 lutego 2011

Naszyjnik Północy – Zielony Szlak (Greenway)

Naszyjnik Północy - co to takiego? Gdzie tego szukać? Lokalny czy nie? W jaki sposób go rozpoznawać? Czy warto?
Co to takiego?
Ci, którzy rowerem wędrują po Kraju, raczej wiedzą, co to takiego Naszyjnik Północy. Kiedy piszę, że raczej, to dlatego, że są i Ci, którzy wiedzą i Ci, którzy coś słyszeli, i Ci, którzy nie mają pojęcia, że istnieje szlak rowerowy z kategorii zielonych szlaków (Greenway), wytyczony w czterech województwach Polski Północnej. Jego pełna nazwa: Greenway – Naszyjnik Północy.
Gdzie go szukać?
Swój początek i koniec ma ten szlak w Debrznie – pięciotysięcznym mieście, położonym na granicy powiatów - człuchowskiego i złotowskiego, a zarazem na granicy województw: pomorskiego i wielkopolskiego Trasa jego wiedzie przez wsie i miasta, a także Parki Krajobrazowe i urokliwe rejony przyrodnicze.
Lokalny czy nie?
Szlak ten jest ponad lokalnym (jeżeli za lokalne uważamy szlaki gminne i powiatowe). Przebiega przez powiaty i gminy czterech województw: Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego. Przebiega przez trzydzieści gmin. Jego długość wynosi 870 km. To jeden z najdłuższych szlaków w Polsce!
W jaki sposób go rozpoznawać?
Znakiem rozpoznawczym Greenwaya – Naszyjnika Północy - jest zielony rower nad zielonym paskiem szlaku na białym tle. Wypatrywać go trzeba po obu stronach drogi na szlaku. Bywa eksponowany na przydrożnych drzewach, słupach, budowlach.
Czy warto?
Tak, warto. Są co najmniej trzy powody, dla których warto wybrać się na wyprawę po tej trasie.
Pierwszy, to niezmierzone bogactwo form ukształtowania terenu, setki jezior .W jeziornym pasie Pojezierza Drawskiego, Bytowskiego, Krajeńskiego oraz na styku Wysoczyzny Polanowskiej spotykamy liczne uroczyska i osobliwości przyrody. Trzy parki krajobrazowe: Drawski, Zaborski, Wdzydzki, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, a także obszary chronionego krajobrazu i rezerwaty przyrody.
Drugi, to możliwość zdobycia czterostopniowej odznaki Miłośnika Naszyjnika Północy – Greenway, gdzie pokonywany szlak dokumentujemy pieczątkami w specjalnych książeczkach Miłośnika Naszyjnika Północy, albo robimy dokumentację zdjeciową pobytu na szlaku z rozpisaniem etapów w ksiązeczce. Książeczki te dostępne są w dwóch miejscach:
1.U Pana Jana Piskorza – pod adresem: ul.Nowa 20, 77-330 Czarne, email: husaria-czarne@o2.pl, tel:698433334,
2.Inkubator Przedsiębiorczości Debrzno, ul.Ogrodowa 26, 77-310 Debrzno, email: biuro@naszyjnik.polnocy.pl
Wreszcie trzeci – niezapomniane przeżycia na trasie wynikające nie tylko z piękna mijanych krajobrazów, ale i ze spotkania ze… samym sobą: to pokonywanie swoich słabości w walce z przeciwnościami terenu i pogody; to także spotkania z ciekawymi ludźmi i miejscami historycznymi, o których często w podręcznikach historii nawet się nie wspomina.

1 komentarz:

  1. Jestem pierwszą i pewnie długo jedyną kobietą w Polsce, która zaliczyła tę trasę w całości! naprawdę warto!

    OdpowiedzUsuń